Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
EĞİTİM - Güçlü Anne - Ömer Öngüt
Güçlü Anne
EĞİTİM
Canan Büşra Kara
1 Mart 2021

 

Güçlü Anne

Hazret-i Allah kadınları zayıf fakat anneleri çok güçlü yaratmıştır. Çocuklarımız ile ilgili sıkıntıları taşıma ve giderme gücü ve yeteneği de biz annelerdedir. Âyet-i kerime’de: “Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştı.” buyurulmaktadır. (Lokman: 14)

 

Çocuk yetiştirmenin oldukça güçleştiği günümüzde maalesef her geçen gün iyi bir anne olamadığını düşünen mutsuz annelerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Oysaki hele hele günümüzde çocuklarımızın çok güçlü annelere ihtiyacı vardır. Hazret-i Allah kadınları zayıf fakat anneleri çok güçlü yaratmıştır. Çocuklarımız ile ilgili sıkıntıları taşıma ve giderme gücü ve yeteneği de biz annelerdedir. Âyet-i kerime’de: “Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştı.” buyurulmaktadır. (Lokman: 14) İlk önce anneler olarak bunu bilerek güçlü varlıklar olduğumuza inanmamız gerekiyor.

Günümüzde yuvaları kurtarmanın yolu güçlü annelerin kollarındadır.

Güçlü bir anne olabilmek elbette güçlü bir anneye sahip olmakla oluyor. Güçlü bir anneye sahip olduğumuzu, erken yaşlarda anlayamayız. Annemizin gücünü, büyüyüp de bize kattığı şeyleri fark etmeye başladığımızda keşfederiz. Güçlü bir annenin bize verdiği, vermeye çalıştığı pek çok özellik, karakter vardır,

Peki biz ne kadarını alabildik ve verebildik?

O halde birlikte güçlü bir anneye sahip olan kişilerde gözlemlenen bazı önemli özellikleri inceleyelim ve bizde var mı yok mu diye bakalım:

• Kendi işlerini, sorunlarını, problemlerini kendi başlarına halletme, çözme eğilimindedirler.

Odanızdan kardeşinize “bana su getirsene” diye bağırdığınızı hayal edin, annenizin tepkisi % 99 “Senin ayağın yok mu?” olacaktır. Mesaj gayet nettir; dünya senin etrafında dönmüyor ve insanlar senin hizmetçin değil. Kendi işini kendin gör.

• Hatalarını itiraf etmeyi bir ego meselesi haline getirmezler.

“Bu vazoyu sen mi kırdın?”, “Halıya sen mi boya döktün?” vb. sorularla hepimiz karşılaştık. Güçlü bir anne, size hatalarınızı cesurca itiraf etme, yaptığınız şeylerin sorumluluğunu üstlenme gücü verecektir. Güçlü bir annenin yetiştirdiği birini hatalarını çekinmeden kabul etmesinden kolayca tanıyabilirsiniz. Bu anneler bir olumsuz davranışta “Benim çocuğum asla yapmaz.” demeyen annelerdir.

• Güçlü annelerin çocukları kendilerini özel hissederler.

Çünkü güçlü anneler sevgisini göstermeyi, çocuklarına Hazret-i Allah’ın yarattığı parmak izlerimiz gibi özel olduğumuzu hissettirmeyi, bedenimizin ve sağlığımızın bir emanet olduğunu çok güzel örnek olarak gösterirler.

• Sözleri, düsturları inanç ve kültürümüzden süzülerek gelir.

Güçlü anneler çocuklarının bir inanç, bir amaç, bir hedef geliştirmesine de yardımcı olur. “Bugün yatak, yarın kara toprak” diyebiliyor ve bu şuur ile yaşıyorsak bunu aklınıza sokanın anneniz olabileceğini unutmayın.

• Hayır demesini bilirler.

Hemen hemen hepimiz insanları mutlu etmeye, kendimizi sevdirmeye çalışan bireyleriz. Fakat yeri geldiğinde “Hayır” diyememek belki de günümüzün en büyük sorunlarından biri. Ancak güçlü bir annenin tezgahından geçmiş biri “Hayır” demenin bir sorun teşkil etmediğinin bilincindedir.

• Anne sevgisi ile büyüyen birey etrafıyla daha uyumlu olur.

Sizi koşulsuz, şartsız seven ilk ve belki de tek insan annenizdir. Güçlü bir anne, özgüveni yüksek, çevresi ile uyumlu ve barışık olmanın önemini bilir ve bunu çocuğuna aşılar.

• Asla kendilerini ezdirmezler.

Uzmanların dediği gibi “İnsanları size nasıl davranacakları konusunda eğitebilirsiniz”. Güçlü annenin çocukları bunun ilk eğitimini annelerinden almışlardır. Duruşları ile kendilerine saygısızlık yapılmasını engellerler.

• Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz…

Birinin gerçekte kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız söylediklerine değil, hareketlerine bakmalısınız. Çocuk yaşta, zor yollardan öğretilen bu gerçek büyüdüğünüzde sizin en büyük yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Annenize bir kere daha teşekkür edin.

• Söz veriyorlarsa tutarlar.

Belki de güçlü bir annenin çocuğuna öğretebileceği en güzel şeydir bu. Çocukken ne olursa olsun verdiği sözlerin arkasında duran, en kötü halinde bile sözünü tutan, yalan söylemeyen bir annenin size hediyesidir bu.

• Dinlemesini bilirler.

Çünkü güçlü anneler her zaman çocuklarının ne dediğini dinlerler. Dünyanın en hayal ötesi saçma şeyini anlatıyor olsalar bile onlara kulak verir, onlara söylediklerinin önemli olduğunu hissettirirler. Bu şekilde yetişen bir çocuk insanlara saygılı davranır sözlerine kulak verirler.

• Ailelerine önem verirler.

Çünkü kendilerinin anneleri için ne kadar önemli olduğunu görerek, bilerek yetişmişlerdir. Güçlü bir anneden gördükleri bu davranış, onlara da aynısını yapma gücü aşılar.

• Anneleri, anneleridir.

Güçlü bir anne şunu diyecek veya hissettirecektir: Senin arkadaşın olmak benim vazifem değil, ben senin “annenim”. Bu güçlü ve kararlı duruş, eğitiminizin önemli bir parçasıdır. Çünkü bir çocuğun bir sürü arkadaşı olabilir ama annesi bir tanedir. Bu sorumluluğunun bilincinde olan bir anne, çocuğunun eğitiminde de son derece kararlı bir duruş sergileyecek, evetlerin ve hayırlarının arkasında durarak onu geleceğe güzel bir şekilde hazırlayacaktır.

Gücünü Hakk’tan, Cenâb-ı Hakk’ın düsturlarından alan güçlü annelerden olabilmek duası ile...


  Önceki Sonraki