Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
GÜNDEM - Silahlar Gelişmek İçin Değil, İnsanların Ölmesi İçin Yapılıyor ve Satılıyor - Ömer Öngüt
Silahlar Gelişmek İçin Değil, İnsanların Ölmesi İçin Yapılıyor ve Satılıyor
GÜNDEM
Şinasi Çapa
1 Mart 2017

 

Silahlar Gelişmek İçin Değil, İnsanların Ölmesi İçin Yapılıyor ve Satılıyor

Silahların ilaçlardan, ekmekten, sudan daha ucuz ve kolay alınabildiği, herkesin herkesi düşman bellediği dünyamızda ABD ve Batı Dünyası kendisini mahvetmeye doğru götürürken insanlığı büyük felaketlerin içine çekmekten geri durmayacaktır.

 

ABD silah satışında ve savunma harcamalarında uzun yıllardır liderliği kimseye kaptırmıyor. Silah satış şampiyonu ABD en çok barıştan ve sulhtan bahseden ülke aynı zamanda. Dünyanın iki numaralı silah satıcısı ise Fransa. ABD Kongresi'nin raporuna göre 2015 yılında ABD 40 milyar dolar, Fransa 15 milyar dolarlık silah satmış. Rusya 11,1 milyar dolarlık satış yapabilmiş. Rusya'nın silah müşterilerinin çoğu Latin Amerika ülkeleri. Çin 2014 yılında 3 milyar dolarlık silah satarken, 2015 yılında satışı 6 milyar dolara yükselmiş.

Obama döneminde Amerika 278 milyar dolarlık satış yapmış, Obama yönetimi 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en çok silah satışı yapan yönetim olmuştur.

Gelişen ülkeler arasında 2015 yılında silah satın alma artışı en yüksek olan ülke ise Katar. Bu ülke 17 milyar dolarlık silah almış. Katar'ı ikinci olarak takip eden ülke ise Mısır olmuş. Mısır 2015 yılında 12 milyar dolarlık silah alım anlaşması yapmış. Suudi Arabistan ise 8 milyar doları aşan silah alımı yapmış.

Küresel ve bireysel silahlanma son yıllarda hızla artmaktadır. Dünyanın en güvenilir ülkelerinin başında geldiği söylenen, finans merkezi İsviçre'de silah satışları bir önceki yıla göre yüzde 30'luk bir artış göstermiştir.

Dünya hızla silahlanma yarışında rekabet ederken AB üyesi ülkeler Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaya çalışıyorlar. Kendileri bilir. Biz de kendimiz üretir ve isteyene istediği kadar satarız, olur biter.

Avusturya Parlamentosu'nun Türkiye'ye silah ambargosu uygulama kararından sonra Almanya'nın meşhur silah üreticisi Heckler-Koch da Türkiye'yi müşteri listesinden çıkarmış. Bu kararın Türkiye'nin kendi silahı MPT-76'yı üretmeye başlamasından sonra gelmesi manidar bir durumdur.

 

Bu Silahlarla Barış Olur mu?

BICC 2016 Küresel Silahlanma Endeksi'ne (GMI) göre dünyada silahlanmada ilk sırayı İsrail almaktadır.

En çok silahlanma harcaması yapan ülkeler arasında ilk onda İsrail'den sonra Singapur, Ermenistan, Ürdün, Rusya, Güney Kore, Güney Kıbrıs (GKRY), Yunanistan, Azerbaycan ve Brunei gelmektedir. Sonra; Kuveyt, Belarus, Umman, Cezayir, Ukrayna, Bahreyn, Suudi Arabistan, Moğolistan, Vietnam ve Türkiye.

Bonn Uluslararası Silahsızlanma Merkezi, silahlanma kriteri olarak sadece ülkelerin silahlanma harcamalarını temel almıyor. Kriter harcama miktarı olarak belirlendiğinde ABD 595 milyar dolar harcama ile hâlâ en başta gelen ülke konumunda. Onu 214 milyar dolar ile Çin takip ediyor. Bir ülkenin gayri safi yurtiçi hâsılasına ve sağlık alanındaki harcamalara kıyasla ne kadar silah harcaması yapmış olduğuna bakılıyor.

Yerel ve küresel gerilimler, anlaşmazlıklar hızla artıyor. Bu durum otomatik olarak askeri harcamalara yansımaktadır.

Amerikan-Rus, Amerikan-Çin gerilimi gün geçtikçe artıyor; İsrail sinsice pusuda bekliyor; Kuzey Kore devamlı olarak nükleer tehditler savuruyor; İran'ın yayılmacı siyaseti Körfez ülkelerini, Türkiye'yi rahatsız ediyor; Çin, Hindistan, Rusya her zaman için komşu ülkelerin milli ve manevî varlıklarını tehdit ediyor; Hindistan, Pakistan'a karşı Keşmir bölgesine 1 milyon asker yığmış bekliyor ve hızla silahlanıyor, Yunanistan Ege'de kaşınmaya devam ediyor... Buna mümasil dünya kazan gibi kaynıyor.

Silahlanma sadece Ortadoğu ülkeleri ile sınırlı değildir. Rusya'nın Kırım'ı işgali üzerine birçok Doğu Avrupa ülkesi de Ukrayna gibi Rus tehdidi karşısında silahlanma yarışında tırmanışa geçmiş bulunuyorlar. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın yanı sıra üç Baltık Ülkesi de askeri harcamalarını artırarak silahlanmaya önemli bütçe ayırmışlardır. NATO, Rusya'ya yakın bölgelere asker, zırhlı birlikler ve mühimmat gönderirken Rusya olası bir Batı saldırısı karşısında Moskova'nın hava savunmasını güçlendirmek için başkent yakınlarına S-400 füze sistemi konuşlandırmaya başladı. Başta ABD, küresel güçlerin Türkiye'ye karşı semirtip büyüttüğü terör örgütleri, devletçik haline geldi. Tehdit büyüdü.

 

ABD Kendi Sonunu Hazırlıyor:

ABD silah sanayini elinde bulunduran gücün ise Yahudi Sermayedarları olduğu açık bir gerçektir.

Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra yapılan tespitlere göre ABD her yıl ortalama iki ülkeye askeri müdahalede bulunmuştur. Afganistan'ın, Irak'ın işgali bunlardan bazılarıdır. Hukuk dışı eylemlerle müdahale ettiği ülkelere Türkiye de dâhildir. Askeri darbeler bizatihi ABD'nin çocukları tarafından 'Gerçekleştirilmiştir!'.

ABD'de yuvanlamış bulunan bu derin güçler fırsat bulsalar dünyayı Üçüncü Dünya Savaşı'na götürürler.

Silahların ilaçlardan, ekmekten, sudan daha ucuz ve kolay alınabildiği, herkesin herkesi düşman bellediği dünyamızda ABD ve Batı Dünyası kendisini mahvetmeye doğru götürürken insanlığı büyük felaketlerin içine çekmekten geri durmayacaktır.


  Önceki Sonraki