Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
GÜNDEM - Rusya Çeçenistan’ın Peşini Bırakmıyor! - Ömer Öngüt
Rusya Çeçenistan’ın Peşini Bırakmıyor!
GÜNDEM
Şinasi Çapa
1 Nisan 2009

 

Rusya Çeçenistan'ın Peşini Bırakmıyor!

 

İslam alemi ve Türkiye Çeçenistan mücadelesini unutmuştur. Fakat Rusya Çeçenistan'ı ezmekten geri durmamaktadır. Çeçenistan'da Rus yanlısı Ramazan Kadirov görev yapmaktadır.

Rusya işbirlikçi Çeçen yönetimi ile muhacerattaki Çeçen direnişinin önderlerini dünyanın değişik bölgelerinde birer birer özel suikastlarla ortadan kaldırmaktadır. Bunun için özel suikast timi kurduklarını, tim mensubu özel bir itirafçı söylemektedir.

Bilindiği üzere Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Ekim 1991'de Çeçenistan bağımsızlığını kazanmış ve ilk olarak General Cevher Dudayev Başkan seçilmişti. 3 Aralık 1994'te Rus uçakları Başkent Grozni'yi bombalayarak soğuk savaşın ardından kökeni 400 yıl öncesine dayanan Çeçen-Rus Savaşını başlatmışlardı. O yıllarda 200 bini kadın-çocuk ve yaşlılar olmak üzere 260 binden fazla Çeçen katledilmiş, ancak zafer Çeçenlerin olmuştu.

Cevher Dudayev'in şehadetinin ardından işbaşına gelen Maşadov, Yanbardiev, Salman Raduev ve diğerleri zaman içinde özel metodlarla şehid edilerek ortadan kaldırılmışlardır. Son aylarda İstanbul'da sürgün hayatı yaşayan ve çeçen direnişine önemli katkılar sağlayan üst düzey Çeçen komutanlar suikastlarla öldürüldüler. Basında pek ses getirmeyen bu eylemlerin üzerinde durulmadı. Tabiatıyla Türk güvenlik birimleri olayları araştırmaya başladı, faillerini bulmaya çalışıyor.

Çeçen direnişinin üst düzey komutanlarından olan Albay Gazi Edilsultanov, İslam Canibekov, Ali Osaev birer birer öldürüldüler. Suikastlarda kullanılan silahlar ve yöntemlerin birbirlerine benzediği uzmanlar tarafından özellikle belirtilmektedir. Ruslara karşı "Albay" rütbesiyle savaşan Gazi Edilsultanov boş bir arazide kafasından vurularak öldürülmüştü. İslam Canibekov eşi ve çocuklarının gözleri önünde Ümraniye'de öldürüldü. Ali Osaev Zeytinburnu'nda kimliği belirsiz kişilerce katledildi.

Ali Osaev, Çeçenistan Devlet Başkanı olarak görev yapan Rus yanlısı Ramazan Kadirov ve Ruslara karşı direnişin lideri Kafkasya Emirliği Emiri olarak ilan edilen Duka Umarov'un yakın akrabası ve Türkiye temsilcisi olarak çalışmaktaydı. Aynı zamanda Türkiye ve Avrupa'da sürgünde bulunan Çeçenlerle özel olarak ilgilenmekteydi. Diğer öldürülen Çeçenlerin de Umarov ile bağlantılı oldukları bilinmektedir. Osaev Çeçenistan'da "Kuzey Kafkas Güçleri" adlı özel silahlı birliğin liderliğini yapmaktaydı. Moskova destekli Çeçen hükümetinin baş hedeflerinden birisiydi.

Diğer bazı ülkelerde de benzer metodlarla Çeçen davasının sembol isimleri birer birer ortadan kaldırılmaktadır. Uzmanlara göre Türkiye'deki kadro temizlenmiştir. Bu temizliğin bir değerlendirmesini Kafkas Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Mehdi Nüzhet Çetinbaş şöyle yapmaktadır:

"-Bu insanlar halen Çeçen direnişinde yer alan, mevcut yönetimi tasvip etmeyen muhalif olan insanlardır. Çeçen Albay Gazi Edilsultanov, Çeçenistan direnişinde cephede ön saflarda savaşmış, başarılar göstermiş bir insandır. İslam Canibekov da cephede yer almış, ağır yaralanmış, halen bu mücadelesini sürdüren bir insandı. Bu nedenle şehit edilmiştir. Cinayetlerde kullanılan silahlar susturucu, kullanılan mermiler de Türkiye'de bulunmayan küçük Kalaşnikof mermilerdir. Ali Osaev cinayeti de diğer cinayetlerin birer fotokopisi gibidir. Bu cinayetlerin Çeçen iç çekişmesiyle izah edilmesi çok zor. Çünkü burada Çeçenlerin ne iç çekişmesi olacak ki. Bu cinayetlerin arkasında, Rus İstahbarat örgütü FSB ve Putin ile işbirliği yapan Çeçenistan'daki yönetimin cumhurbaşkanı kukla Ramazan Kadirav vardır."

Rus Askeri İstihbarat Servisi GRU için üretilen MSP Groza adlı silah 1994'ten beri GRU tarafından kullanılıyor. Moskova yakınlarında bulunan Tula'daki silah fabrikasında üretiliyor. Kısa namlulu, susturuculu, uzun namlulu ve el bombası atmak için kullanılıyor. İstenildiği zaman silahın üzerinde gece görüş veya dürbün de takılabiliyor. Arkasına eklenen aparat sayesinde 30 mermili şarjör takılabiliyor. Tabi ki bu silahlarla özel eğitilmiş elemanlar eylemlerini çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

Rus Gizli Servisi (eski adı KGB, yeni adı FSB) yurt dışındaki Çeçen liderlere suikastlar düzenlemeye devam edecektir. İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi öldürülen Çeçen liderlerle ilgili olarak; "İstanbul ve diğer yabancı ülkelerde Çeçen liderlere yönelik suikastların altında Kremlin'in desteklediği Çeçen Devlet Başkanı Ramazan Kadirov'un bulunduğu, Kadirov'un yurtdışına kaçan 300 Çeçen muhalif için ölüm listesi hazırladığı, suikastlar için özel bir tim kurduğu, Rus Ordusu'na bağlı olarak faaliyet gösteren ve amacı yurt dışına kaçan SSCB muhaliflerini ortadan kaldırmak olan GRU Örgütünün 1927 yılında Stalin tarafından kurulduğu, 10 yıl önceki verilere göre GRU bünyesinde 25 bin ajan çalıştığı ve halen faaliyette olduğu" yazılmıştır.

Çeçen liderler gittikleri ülkelerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Çeçenistan'daki baskılar ve katliamlar hakkında dava açıyorlar ve mahkeme Çeçenistan yönetimi suçlu bulan kararlar veriyordu. Bu davaları açanlar tehdit ediliyorlar ve neticede ortadan kaldırılıyorlardı. Viyana'da muhalif Ömer İsrailov benzer bir şekilde öldürülmüştü.

Cinayetleri yakından takip eden bir uzmanın açıklamaları ilgi çekicidir:

"-İşlenen cinayetlerin parayla ilgisi yok. Diasporadaki Çeçenler sürekli Çeçenistan yönetimi ve Rusya aleyhinde AİHM'de davalar açıyor. Bu davalarda önemli ölçüde Rusya aleyhine sonuçlanıyor. Çeçenistan'ın Rus yanlısı yönetimi de hem bu davaların önüne geçmek hem de Çeçenistan'da artık savaşın bittiğini, direnişe gerek olmadığını göstermek için diasporadaki Çeçenler'e geri dön çağrısı yapıyor. Buna engel olduğu düşünülen eski komutanlar ile nüfuzlu isimler öldürülüyor. Cinayetlerde de Rus Gizli Servisi ve Rus yanlısı Çeçen yönetiminin parmağı olduğu silahlar ve izlenen yöntemlerden belli."

Norveç'te yaşanan bir olay gazetelerde yazıldı. NRK televizyonuna konuşan itirafçı Çeçen Rusyan (Aslan) Halidov, Norveç'e ayrılıkçı Çeçen komutan Magomed Oçerhacı'yı öldürmek için gönderildiğini ancak elini kana bulamak istemediği için suikasttan vazgeçtiğini anlattı:

"-Rus Gizli İstihbarat Servisi FSB, Kadirov'dan Çeçen diasporasındaki ayrılıkçı komutanları ortadan kaldırması için bir tim kurması emrini verdi. Kadirov da Şali'de '8'inci birlik' adında bir tim kurdu. Bu birliğe Çeçen savaşında görev alan, 'sabıkası olmayan' gençler seçildi. Bunlara suikast eğitimi verildi. Daha sonra bu timin mensupları diasporada bulunan Çeçen komutanları öldürmek için görevlendirildi. Timin kimi öldüreceğine Kadirov kendisi karar veriyor. Şu anda ölüm timi Avrupa'nın her yerinde. Turlayev bizzat kendisi gelerek hedefleri gösteriyor. Avusturya'da öldürülen Ömer İsrailov'a suikast girişiminden haberimiz vardı. Kadirov'un sadece kendisine ait bir hapishanesi var ve direnişçilerin yakınlarına burada korkunç işkenceler yapıyor. Khosi-Yurt köyünde bulunan hapishaneye bizzat gittim. Kadınlara tecavüz ediyorlar…"(Vatan, 07 Mart 2009)

Tarihten ve olaylardan alınması gereken çok önemli dersler bulunmaktadır. Gelecek zaman Çeçenlere güzel günler gösterecektir inşaallah.


  Önceki Sonraki