Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
İSLAM'IN TEMEL ESASLARI - Ömer Öngüt Görüşleri Sözleri Kitapları Düşünceleri Yazıları Eserleri
Cep Kitapları

İSLAM'IN TEMEL ESASLARI

İslâm’ın Temel Ana Esasları; Namaz, Oruç, Zekât, Hacc, Temizlik konularının  esaslarını, bu hususlardaki İslâm’ın hükümlerini izah eden bir eserdir.
  • YAYIN TARİHİ1994
  • SAYFA / EBAT328 / 11x16 cm
  • FİYAT55,00 ₺

İbadetler Allah’ımız nasıl emretmiş, Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz nasıl göstermişse öylece yapılır. Zamanın değişmesi ile ibadetler değişmez, artma ve eksilme olmaz.

Hakk Celle ve Âla Hazretleri kullarına yapabilecek şeyleri emretmiş takatları nisbetinde tekliflerde bulunmuştur. Âyet-i kerime ve Hadis-i şerif’lerin kolaylık ifade eden beyanları incelendiğinde O’nun her emrinin her yasağının müslümanlar için sırf kolaylıklardan ibaret olduğu kendiliğinden meydana çıkacaktır. Zekâtı yalnız zenginlerin vereceği, Hacc’a mali durumu iyi olanların gidebileceği gibi.

Mesela namaz kılmak herkes için kolaydır. Oruç da zekât da böyledir. Hatta zekâtı ancak nisab miktarını aşanların verecekleri belirtilmiş, böylece fakir gözetilmiştir. Allah-u Teâlâ güç gelmemesi için malın hepsini veya yarısını değil, kırkta birini vermeyi emretmiştir. Hacc ise ömürde bir defadır. Yol emniyetinin olmadığı zamanlarda farziyeti kalkar.

Su bulunmadığı veya sağlığa zararlı olduğu halde abdest yerine teyemmüm yapılır. Ayakta namaz kılmaya güçleri yetmeyenlerin oturarak kılmalarına, oturarak kılamayanların da yattığı yerden ima ile kılmalarına müsade edilmiştir. Ve buna mümasil birçok kolaylıklar vardır.

Dikkat ve ibretle bakıldığında Hazret-i Allah’ın “Namaz kılınız” diye emretmekle inananları yalnız kendine kulluğa, “Oruç tutunuz” diye emretmekle, sıhhatli olmasına, “Zekâtı veriniz” demekle, fakiri koruyup kollamaya, “Hacc’a gidiniz” demekle de İslâm olmayanlara gözdağı vermek, Allah ve Resul’üne boyun eğip İslâm cemaatinin topluluğunu göstermek içindir.

Bütün bunlar İslâm’ın temel ana esaslarıdır.

Bu kitap Muhterem Ömer Öngüt -kuddise sırruh- Hazretleri’nin “İslâm İlmihali” isimli eserinin “İslâm’ın Temel Esasları” isimli bölümünün kitapçık olarak neşredilmiş hâlidir.


Yayın Tarihi: 1994
Kapak: Selofanlı Bristol Karton Kapak
Kâğıt Cinsi: 70 gr. 1. Hamur Beyaz Kâğıt
Ebat: 11x16 cm
Sayfa Sayısı: 328